نقشه برداری تفکیک آپارتمان

نقشه برداری تفکیک آپارتمان

تفکیک آپارتمان عملیاتی تخصصی است که قبل و بعد از صدور پایانکار با اهدافی متفاوت انجام می شود. در حقیقت با اتمام ساخت آپارتمان برای اینکه بتوان برای واحد های آپارتمانی سند تک برگی اخذ نمود لازم است تفکیک آپارتمان انجام شود. با انجام تفکیک آپارتمان تمامی قسمت های آپارتمان اندازه گیری می شود. در واقع کارشناس تمامی واحد های آپارتمانی را به همراه قسمت های مشاعی آپارتمان را برداشت خواهد کرد.

تفکیک آپارتمان و نقشه برداری تفکیک آپارتمان را کارشناس نظام مهندسی انجام می دهد. در واقع بعد از اینکه پایانکار صادر شود مالکین ملزم به تفکیک آپارتمان می شود تا در نتیجه متراژ و مساحت دقیق و واقعی مربوط به واحد های آپارتمانی حاصل شود و با توجه به آن سند تک برگ برای واحد های آپارتمانی صادر می گردد.

تفکیک آپارتمان تنها بعد از اتمام ساخت آپارتمان کاربرد ندارد و انجام تفکیک آپارتمان قبل از صدور پایانکار انجام می شود. این عملیات انجام می شود تا متراژ و مساحت دقیق هر یک از واحد های آپارتمانی حاصل شود.

در حقیقت بسیاری از معاملات واحد های آپارتمانی قبل از صدور پایانکار انجام می شود که به آن معامله پیش خرید می گویند. برای داشتن یک معامله ای بدون زیان بایستی مساحت واقعی واحد های آپارتمانی به دست بیاید و در حقیقت پیش تفکیک آپارتمان انجام شود. این عملیات توسط کارشناس رسمی دادگستری قابل انجام است و نقشه پیش تفکیک آپارتمان در نهایت با دقت بالایی حاصل می شود و مساحت واقعی واحد های آپارتمانی حاصل می شود. در نتیجه معامله ملک با اطمینان بالا قابل انجام است و طرفین معامله از انجام معامله متضرر نخواهند شد.

پیش تفکیک آپارتمان

پیش تفکیک معمولا برای آپارتمان هایی که قرار است پیش فروش شوند انجام می گیرد. تا در نتیجه فروش ملک و ساختمان مطمئن تر باشد. این کار را مهندسان نقشه برداری با استفاده از دوربین های نقشه برداری و متر لیزری انجام می دهد. در ادامه دیتاهای به دست آمده نقشه پیش تفکیک ترسیم می شود.

در حقیقت برخی از افراد مایل اند پیش از اتمام ساخت آپارتمان انجام معامله واحد های آپارتمانی را انجام دهند. به این معاملات پیش فروش و پیش خرید می گویند. زمانی انجام این معامله با اطمینان بالا ممکن است که مساحت و متراژ دقیق هر واحد معلوم باشد. این امر با انجام پیش تفکیک آپارتمان ممکن می باشد. برای انجام این عملیات می توان به فردی متخصص مراجعه کرد. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی همان متخصصی است که می تواند انجام این عملیات را بر عهده بگیرد. برای انجام این عملیات از متر لیزری استفاده می شود و بعد از برداشت از واحد های آپارتمانی ترسیم نقشه پیش تفکیک آپارتمان ترسیم می شود. در نتیجه با به دست آمدن مساحت و متراژ دقیق هر واحد انجام معامله واحد های آپارتمانی با اطمینان بالا ممکن خواهد بود.

مزایای پیش خرید آپارتمان

پیش خرید آپارتمان مزایای مختلفی دارد. و به خاطر این مزایا افراد زیادی به این نوع خرید روی می آورند. مهم ترین مزایای پیش خرید آپارتمان شامل:

  • افزایش قیمت نهایی: زمانی که شما یک آپارتمان را پیش خرید می کنید. بر طبق قرارداد باید مبلغی را واریز نمود. اما به خاطر تورم و رشد بازار مسکن مبلغ تمام شده ای به صورت اقساط در چنین مرحله پرداخت می کنید. کمتر از قیمت نهایی در زمان تحویل می باشد.
  • پرداخت مرحله ای: در خرید آپارتمان آماده باید مبلغی را به صورت یک جا پرداخت نمود. در بعضی از موارد نیز درصد بالایی در ابتدا در یافت می شود. اما در پش خرید آپارتمان پول به صورت مرحله ای پرداخت می شود. و طبق قرار داد مبلغ تعیین شده در زمان مراحل ساخت پرداخت می شود.
  • طراحی دکوراسیون داخلی بر طبق سلیقه: یکی دیگر از مزایای پیش خرید امکان اجرای دکوراسیون داخلی بر اساس سلیقه مشتری می باشد. در واقع به عنوان خریدار می توانید بعد از تکمیل بخش های اصلی ساختمان دکوراسیون داخلی را طبق نظر خود داشته باشید.
  • امکان رویت مراحل ساخت و مواد و مصالح: شما هنگام خرید آپارتمان فقط می توانید بخش های روی کار را مشاهده نمایید. اما با پیش خرید می توان بر مواد و مصالح ملک نیز نظارت کرد.

تفکیک آپارتمان و پیش تفکیک آپارتمان

تفکیک آپارتمان و پیش تفکیک آپارتمان عملیات هایی است که انجام می شود. و منجرب تعیین مساحت و متراژ دقیق و واقعی واحد های آپارتمانی می شود. تفاوت این دو عملیات این است که به ترتیب بعد از اخذ پایانکار و قبل از اخذ پایانکار انجام می شوند.

نقشه برداری تفکیک آپارتمان انجام می شود. تا در نتیجه با تعیین مساحت و ابعاد هر یک از واحد های آپارتمانی و مجزا سازی آن ها در نتیجه اخذ سند تک برگی برای واحد های آپارتمانی ممکن باشد. پیش تفکیک زمانی انجام می شود. که افراد بخواهند واحد های آپارتمانی را معامله نمایند. در این صورت برای انجام یک معامله با خاطر جمع می بایست نقشه پیش تفکیک آپارتمان فراهم شود.

افراد مایل به انجام معاملات پیش فروش واحد های آپارتمانی هستند. از آنجایی که ساخت و ساز به اتمام نرسیده است. پس مساحت واقعی واحد های آپارتمانی معلوم نمی باشد. و افراد معمولا این معامله را با استفاده از مساحت تقریبی واحد آپارتمان انجام می دهند. یعنی مساحت درج شده در پروانه ساخت که معمولا یا بیشتر و یا کمتر از مساحت واقعی واحد می باشد. و در نتیجه همین امر باعث نا مطمئن شدن معامله می شود.

برای انجام این معامله با اطمینان بالا لازم است. پیش تفکیک آپارتمان انجام شود. انجام پیش تفکیک آپارتمان را می توان به فردی متخصص سپرد. در حقیقت پیش تفکیک آپارتمان انجام می شود. تا مساحت و متراژ دقیق هر یک از واحد های آپارتمانی معلوم شود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند پیش تفکیک آپارتمان را با دقت بالا انجام دهد. وی برای انجام پیش تفکیک آپارتمان ابتدا برداشت زمینی را از واحد های آپارتمانی انجام می دهد. بعد از اتمام مترکشی در ادامه ترسیم نقشه پیش تفکیک آپارتمان انجام می شود. برای ترسیم این نقشه از اتوکد استفاده می شود.

تفکیک آپارتمان و پیش تفکیک آپارتمان

تفکیک آپارتمان و پیش تفکیک آپارتمان

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

تاکنون امتیازی ثبت نشده. اولین نفر باشید 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما