استعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی تهران

استعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی تهران

به جهت انجام معامله ملک ممکن است ملک مشکلاتی داشته باشد و مالک از آن بی اطلاع باشد. در صورت انجام معامله ملکی در نتیجه لازم است تمامی اطلاعات ملک معلوم گردد. برای انجام اطلاعات ملکی می بایست استعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی تهران تهیه شود.

برخی از افراد به این مسئله توجه نمی کنند و معامله را بدون اطلاعات کافی از ملک و مسائل مربوط به ملک انجام می دهند. در انجام معاملات ملکی ممکن است ملک مشکلاتی داشته باشد که حتی مالک از آن بی خبر باشد مثلا ملک از آن دولت باشد. همچنین ممکن است ملک در رهن بانک باشد و توقیف شده باشد. در این صورت اگر معامله ای هم انجام شود ضرر مستقیم آن به خریدار می رسد. و خریدار بعد از انجام معامله دچار مشکلات حقوقی خواهد شد.

بنابراین در صورتی که قصد انجام معامله ای مطمئن را دارید حتما قبل از انجام معامله اقدام به استعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی نمایید.

برای انجام این استعلام جهت بالا بردن اطمینان و اعتبار معامله بهتر است به یک متخصص مراجعه شود تا در نتیجه کاملا بی طرف و کارشناسانه این استعلام گرفته شود. کارشناس رسمی دادگستری رشته نقشه برداری و امور ثبتی تخصص انجام این کار را دارد.

این متخصص به بانک اطلاعات ثبتی منطقه دسترسی دارد و می تواند این استعلام را انجام دهد. وی تمامی اطلاعات مربوط به ملک و مالک را استخراج  خواهد کرد و در صورتی که ملک مشکلی داشته باشد این امر آشکار می شود. در نهایت گزارشی از این استعلام تهیه می گردد و در اختیار خریدار و فروشنده قرار داده می شود. و با معلوم بودن تمام اطلاعات مربوط به ملک معامله قابل انجام خواهد بود. در نتیجه طرفیت معامله از انجام معامله متضرر نخواهند شد.

پلاک ثبتی ملک چیست؟

سازمان ثبت اسناد و املاک استان را به واحد های کوچک تقسیم می کند به هر یک از این واحد ها بخش می گویند. در ادامه بخش ها به واحد های کوچک تر تقسیم می شود و به هر یک از این واحد ها قطعه مادر می گویند. قطعاتی که از قطعه مادر جدا می شود یک شماره فرعی و اصلی خواهد داشت و با علامت ممیز جدا می شود. شماره فرعی در سمت راست ممیز و شماره اصلی در سمت چپ درج می شود. دلیل به وجود آمدن پلاک ثبتی ملک توسط سازمان ثبت اسناد و املاک شناسایی و تشخیص ملک می باشد.

شماره پلاک ثبتی اصلی برای قطعه مادر می باشد. هر بخش از قطعه اصلی جدا می شود یک شماره فرعی دارد. برای مثال شماره 6555/45 ، 45 شماره پلاک اصلی و 6555 شماره پلاک فرعی می باشد. به جهت یافتن پلاک ثبتی ملک چند راه وجود دارد که شامل: از طریق خانه های مجاور، مراجعه به شهرداری، مراجعه به سازمان آب، استفاده از نقشه های هوایی برای دریافت پلاک ثبتی و .. می باشد.

هدف ساخت پلاک ثبتی ملک

  • شناسایی ملک
  • استعلام ملک
  • تشخیص موقعیت ملک
  • تطبیق ملک با وضع موجود ملک

چگونه می توان به پلاک ثبتی ملک دست یافت؟

  • بررسی پلاک ثبتی املاک مجاور: برای به دست آوردن پلاک ثبتی ملک می توان به مالکین املاک مجاور مراجعه نمود. با مراجعه به این مالکین می توان به پلاک ثبتی ملک دست یافت. البته این امر به شرطی ممکن است که مالکین از پلاک ثبتی ملک خود مطلع باشند.
  • مراجعه به سازمان آب: با مراجعه به اداره آب و فاضلاب نیز می توان به پلاک ثبتی ملک دست یافت. در واقع ابتدا لازم است به دادگاه رفت و برگه در خواست پلاک ثبتی را دریافت نمود. در ادامه با مراجعه به سازمان آب می توان در خواست پلاک ثبتی ملک کرد.
  • مراجعه به شهرداری: مالک ملک با در دست داشتن مدارک می تواند به دادگاه مراجعه کند و مجوزی را در یافت نماید تا با مراجعه به شهرداری امکان دریافت پلاک ثبتی ملک وجود داشته باشد.
  • استفاده از نقشه هوایی: با استفاده از نقشه هوایی می توان پلاک ثبتی ملک را پیدا کرد. همچنین امکان یافتن موقعیت ملک نیز وجود دارد.
  • با کد ملی: برای افرادی که سند ملکشان تک برگی است می توانند با کد ملی استعلام پلاک ثبتی را انجام دهند.

استعلام پلاک ثبتی ملک کارشناس رسمی دادگستری

امروزه با توجه به قیمت بالای املاک و اراضی اهمیت بالای انجام معامله برای همه افراد مشهود است در واقع معامله ملک حساسیت های بالایی دارد.

این نوع معاملات را بایستی با احتیاط بالایی انجام داد تا از انجام معامله متضرر نشد. برخی افراد بدون توجه به برخی موارد معامله ملک را انجام می دهند و پس از انجام معامله متوجه می شوند. که ملک مشکلاتی دارد و گرفتاری های زیادی برای خریدار پیش می آید.

در واقع ممکن است فردی بدون توجه به اطلاعات و مشکلات ملکی معامله ملک را انجام دهد. تا در نتیجه بعد از انجام معامله مشخص شود که سند ملک در گرو بانک است و یا سند ملک جعلی می باشد . در نتیجه همین امر باعث می شود که خریدار از انجام معامله متضرر شود.

برای انجام معامله ملک با اطمینان بالا و جلوگیری از ضرر و زیان انجام معامله می بایست اطلاعات کامل ملک، سابقه ثبتی ملک، اطلاعات مالک و .. معلوم شود. بنابراین به جهت تعیین این اطلاعات لازم است. استعلام پلاک ثبتی ملک انجام شود.

در حقیقت استعلام وضعیت ثبتی زمانی ضروری است که افراد قصد انجام معامله ملک را داشته باشند. با انجام این استعلام وضعیت ثبتی ملک معلوم می گردد و در نتیجه افراد می توانند معامله را با اطمینان بالا انجام دهند. و مطمئن باشند از انجام معامله ضرر نخواهند کرد.

استعلام پلاک ثبتی ملک کارشناس رسمی دادگستری

استعلام پلاک ثبتی ملک کارشناس رسمی دادگستری

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

تاکنون امتیازی ثبت نشده. اولین نفر باشید 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما