هزینه کارشناس دادگستری برای ارزیابی ملک

هزینه کارشناس دادگستری برای ارزیابی ملک

ارزیابی ملک به جهت تعیین قیمت ملک انجام می شود. ارزیابی ملک انجام می شود تا در نتیجه تقسیم مال بین شرکا، اثبات تمکن مالی برای امور مهاجرتی و وام و .. انجام شود. در واقع زمانی از جانب اداره مهاجرت و بانک قصد انجام امور مهاجرت و اخذ وام را داشته باشید برای اثبات تمکن مالی لازم است ارزیابی ملک انجام شود. تا قیمت کارشناسانه ملک انجام شود.

کارشناسی ارزیابی قیمت ملک اهمیت دارد و بایستی توسط یک فرد متخصصی که دانش و تجربه فراوانی دارد انجام شود. در واقع برای ارزیابی قیمت ملک نمی توان به هر شخصی اعتماد نمود در واقع کارشناس رسمی دادگستری فردی متخصص باتجربه ای است که می توان به وی در این امر اعتماد کافی داشت.

یکی از وظایفی که کارشناس رسمی دادگستری دارد ارزیابی ملک می باشد. کارشناس رسمی دادگستری برای انجام ارزیابی ملک عموامل مختلفی را در نظر میگیرد و بررسی خواهد کرد. این عوامل شامل: ارزش عرصه، عمر بنا، موقعیت ملک در منطقه، دسترسی، امکانات ملک، تعداد طبقات، ساختار ملک، سند ملک، مساحت، متراژ و … می باشد.

از آنجای که مساحت و ابعاد ملک بر تعیین قیمت روز ملک تاثیر می گذارد. بنابراین می بایست نقشه یو تی ام ملک تهیه گردد این متخصص صلاحیت کافی برای تهیه این نقشه را دارد. و برای تهیه این نقشه از جی پی اس دو یا سه فرکانسه بهره خواهد برد. و مختصات یو تی ام کنج ها را برداشت خواهد کرد. در ادامه ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود و با تهیه این نقشه مساحت و ابعاد ملک حاصل می شود. با به دست آمدن این اطلاعات در نتیجه ارزیابی ملک انجام می شود. هزینه کارشناس دادگستری برای ارزیابی ملک بر طبق تعرفه معلوم می شود.

ارزیابی ملک

ارزیابی ملک عملی است که ارزش واقعی ملک را بر طبق عوامل و شرایطی بر طبق موقعیت و زمان و مکان قرار گیری ملک در منطقه تعیین می کند. عوامل مختلفی همچون نوع ملک، سند ملک، محل قرار گیری ملک، نوع نقشه ملک، امکانات ملک بر قیمت ملک تاثیر می گذارد. انجام ارزیابی ملک را می توان به فردی متخصص سپرد. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند ارزیابی ملک را به شکلی اصولی انجام دهد. این متخصص برای انجام ارزیابی ملک نقشه یو تی ام را نیز تهیه خواهد کرد تا در نتیجه با تهیه این نقشه اطلاعات فنی ملک همچون ابعاد و مساحت ملک معلوم شود.

ارزیابی ملک با بررسی عرصه ملک

عرصه مهم ترین عامل در تعیین قیمت گذاری ملک می باشد. اگر ملکی از موقعیت مناسبی بر خوردار باشد در نتیجه قیمت ملک بیشتر می شود. این امر برای اعیان نیز ارزش افزوده پیدا می کند. همچنین اعیان مرغوب برای عرصه ملک ارزش افزوده ایجاد می کند.

ارزش عرصه یا زمین به عوامل مختلفی بستگی دارد و مهم ترین آن ها به شرح زیر است:

 • ابعاد زمین
 • کاربری زمین
 • گذر و معبر های اطراف زمین
 • جهت قرارگیری ملک و جانمایی ملک
 • بررسی موقعیت شهرسازی ملک و قرارگیری در بافت نوساز یا فرسوده
 • بررسی زمین از جهت اینکه امکان تغییر کاربری وجود دارد و یا خیر
 • بررسی این موضوع که ملک در مسیر طرح های عمرانی قرار دارد یا خیر

عوامل مهم در بررسی اعیان

عامل مهمی که در ارزیابی ارزش اعیانی و یا همان بنای احداث شده در عرصه می باشد. این عوامل به شرح زیر است:

 • هزینه احداث بنا
 • هزینه جواز ساخت
 • هزینه عوارض
 • تمام هزینه های مالیاتی

چه زمانی لازم است ارزیابی ملک انجام شود؟

 • ارزیابی ملک برای تایید تمکن مالی جهت اخذ ویزا
 • ارزیابی و تعیین قیمت ملک بر طبق بازار روز جهت تقسیم مال بین شرکا
 • ارزیابی ملک جهت امور مالیاتی و دارایی
 • ارزیابی ملک جهت حل و فصل مشکلات و اختلافات ملکی
 • ارزیابی ملک برای مشکلات ورثه ای به جهت تعیین تکلیف و صلح بین وراث
 • تعیین ارزش ملک نسبت به سر قفلی برای هر واحد تجاری با توجه به قیمت روز

عوامل موثر بر ارزیابی ملک

 • مساحت ملک: تاثیر گذارترین پارامترها در نحوه ارزیابی ملک مساحت و متراژ ملک می باشد. هرچه ملک بزرگ تر باشد در نتیجه دارای متراژ بیشتری می باشد و ارزش ملک بالا می رود.
 • امکانات ملک: وجود آسانسور و پارکینگ از عوامل موثر بر قیمت گذاری ملک می باشد. امروزه وجود آسانسور و پارکینک از جمله مزایای یک ساختمان حساب می شود. در صورتی که یک ساختمان دارای طبقه متعددی باشد در نتیجه وجود آسانسور ضروری می باشد. در صورت عدم وجود آسانسور و پارکینگ در یک ساختمان چند طبقه ارزش آن در قیمت گذاری کاهش می یابد.
 • رعایت اصول ایمنی و کیفیت ساخت ملک: مواد و مصالح استفاده شده در ساخت ساختمان و رعایت اصول ایمنی و تامین امنیت جانی و مالی ساکنین امری مهم می باشد. هر کدام از این پارامتر های گفته شده در ساخت و ساز رعایت نشوند در نتیجه تاثیر منفی در ارزش آن ملک و قیمت گذاری خواهد داشت.
 • میزان روشنایی و نورگیری ملک مسکونی: میزان نورگیری و روشنایی ملک از دیگر مواردی است که کارشناس برای ارزیابی ملک به آن توجه می کند. تاثیر این عامل در قیمت گذاری نسبت به سایر عوامل کمتر می باشد اما بی تاثیر نمی باشد.
 • چند بر بودن ملک مسکونی: در هنگام تعیین ارزش ملک پارامتر های بسیار مختلفی بررسی می شود. یکی از این پارامتر ها توجه به چند بر بودن ملک می باشد.

ارزیابی ملک اداره مهاجرت

به  طور کلی ممکن است از طرف اداره مهاجرت دستور ارزیابی ملک داده شود تا قیمت ملک تعیین شود. ارزیابی ملک برای تعیین قیمت ملک انجام می شود. در واقع متقاضیان مهاجرت به جهت نشان دادن میزان دارایی و تمکن مالی خود به اداره مهاجرت یا سفارت خانه های مربوط در کشور همچون کانادا، استرالیا، آمریکا و اروپا لازم است انواع دارای خود را مکتوب کنند. همچنین لازم است ارزیابی ملک با دقت بالا انجام شود.

کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند این ارزیابی قیمت را انجام دهد. برای انجام ارزیابی ملک لازم است عواملی بررسی شود.

یکی از مواردی که برای ارزیابی ملک مورد بررسی قرار می گیرد ابعاد و مساحت دقیق وضع موجود ملک میباشد. برای به دست آوردن این اطلاعات می بایست نقشه یو تی ام تهیه گردد برای تهیه نقشه یو تی ام کارشناس ابتدا با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه بهره خواهد برد و مختصات یو تی ام کنج ها را برداشت خواهد کرد. سپس ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. با تهیه این نقشه ابعاد و مساحت وضع موجود ملک تعیین می گردد.

با توجه به ابعاد، مساحت، نوع مصالح به کار رفته در ملک، دسترسی ملک، امکانات ملک و … در نهایت ارزیابی ملک انجام می شود و گزارش آن به مالک ارائه میگردد. هزینه کارشناس دادگستری برای ارزیابی ملک طبق تعرفه حساب می شود.

ارزیابی ملک اداره مهاجرت

ارزیابی ملک اداره مهاجرت

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

تاکنون امتیازی ثبت نشده. اولین نفر باشید 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما