روش تهیه نقشه یو تی ام

روش تهیه نقشه یو تی ام

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

نقشه یو تی ام از جانب ارگان های مختلف در خواست می شود و تهیه این نقشه با دقت بالا مد نظر است. برای تهیه نقشه یو تی ام می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود تا این نقشه با کیفیت بالا حاصل شود.

تهیه نقشه یو تی ام utm

یو تی ام مخفف کلمه universal transeverse Mercator به معنی سامانه مختصات جهانی مرکاتور می باشد. نقشه برداری یو تی ام یکی از مهم ترین شاخه های علم نقشه برداری می باشد. و کاربرد های زیادی در امور ملکی دارد. در واقع با تهیه این نقشه موقعیت دقیق و منحصر به فرد هر نقطه حاصل می شود.

از جمله کاربرد های نقشه یو تی ام  شامل

  1. شناسایی دقیق زمین یا ملک
  2. تبدیل سند منگوله دار و قدیمی به سند تک برگ
  3. مشخص نمودن پلاک ثبتی ملک یا زمین
  4. تعیین مساحت با دقت سانتی متری
  5. سهولت بخشیدن در جانمایی پلاک ثبتی
  6. ارائه دهنده مشخصات فنی ملک با دقت بالا برای انجام امور ثبتی ملک
  7. تعیین و تصحیح اطلاعات ثبت شده محل ملک یا زمین و .. می باشد.

به جهت تهیه نقشه یو تی ام بایستی به فردی متخصص مراجعه نمود. در واقع بسیاری از ادارات دولتی تنها این نقشه را با مهر و امضای یک فرد متخصص قبول دارند. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی به خوبی از عهده تهیه این نقشه با کیفیت بالا بر می آید. هزینه تهیه نقشه یو تی ام بر طبق تعرفه معلوم می شود. و به عواملی از جمله مساحت و متراژ ملک یا زمین، کاربری ملک، امکان دسترسی به ملک و .. بستگی دارد.

برای تهیه نقشه یو تی ام روش های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از دوربین نقشه برداری است. در واقع کارشناس ابتدا با استفاده از دوربین توتال استیشن برداشت دقیق از ملک انجام خواهد داد و سپس نقشه یو تی ام ترسیم می شود و نقشه تهیه شده بر روی نقشه یک دو هزارم جانمایی می شود و کنج های ملک استخراج می شود.

تهیه نقشه یو تی ام utm

تهیه نقشه یو تی ام utm

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

تاکنون امتیازی ثبت نشده. اولین نفر باشید 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما