هزینه نقشه یو تی ام

هزینه نقشه یو تی ام

یو تی ام utm مختصات جهانی می باشد و به معنی موقعیت دقیق بر روی کره زمین می باشد. این نقشه تهیه می شود تا در نتیجه ابعاد و مساحت دقیق ملک معلوم شود.

اداره ثبت اسناد به منظور صدور سند تک برگ نقشه یو تی ام را از متقاضیان اخذ سند تک برگ در خواست خواهد کرد. با تهیه این نقشه اطلاعات فنی ملک حاصل می شود و در سند درج می گردد. و همچنین موقعیت ملک نیز به صورت شماتیک در پایین سند درج می گردد.

بنابراین در صورتی که قصد اخذ سند تک برگی را برای ملک دارید اقدام به تهیه نقشه یو تی ام نمایید. برای تهیه این نقشه با دقت و کیفیت بالا مراجعه به فرد متخصص و با تجربه ضروری می باشد. برای تهیه این نقشه می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود.

هزینه نقشه یو تی ام بر طبق تعرفه تعیین می شود. تعرفه تهیه نقشه یوتی ام هر ساله تعیین می شود. از جمله عواملی که بر روی هزینه تهیه نقشه یو تی ام تاثیر می گذارد مساحت و بعاد ملک می باشد.

یکی از روش هایی که کارشناس برای تهیه نقشه یو تی ام بهره می گیرد تا این نقشه را به صورت استاندارد تهیه کند. استفاده از دوربین توتال استیشن می باشد کارشناس بعد از برداشت زمینی سپس نقشه یو تی ام را ترسیم خواهد کرد. و سپس بر روی  نقشه هوایی یک دو هزارم جانمایی خواهد کرد تا مختصات یو تی ام گوشه های ملک معلوم گردد. در نتیجه نقشه یو تی ام تهیه شده مهر وامضا شده قابل ارائه به ادارات و سازمان های مختلف ملکی می باشد.

نقشه یو تی ام

نقشه یو تی ام مخفف عبارت universal transverse Mercator  می باشد. یکی از مراحل ثابت هر اقدام ثبتی با تهیه نقشه یو تی ام ممکن می باشد.

در واقع هر جایی بر روی زمین دارای مختصات می باشد. مختصات نقاط به صورتX،Y است. با تهیه این نقشه موقعیت زمین با دقت سانتی متری معلوم می شود.

نقشه یو تی ام ویژگی های منحصر به فرد بسیاری دارد که شامل:

  • تطبیق موقعیت ملک با مشخصات ثبتی ملک مورد نظر
  • تعیین مساحت ملک با دقت سانتی متری
  • معلوم شدن حد و حدود ملک

تهیه نقشه یو تی ام با استفاده از تجهیزات همچون جی پی اس دو یا سه فرکانسه ممکن می باشد. برای تهیه این نقشه بعد از برداشت زمینی ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. برای ترسیم این نقشه از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. بعد از برداشت زمینی ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. نقشه یو تی ام تهیه شده مهر و امضا شده قابل ارائه به ادارات می باشد.

روش تهیه نقشه یو تی ام

برای تهیه نقشه یو تی ام سه روش وجود دارد. در واقع تهیه این نقشه به صورت تخصصی با استفاده از تجهیزات دقیق نقشه برداری ممکن می باشد. بنابراین با مراجعه به کارشناس رسمی دادگستری وی از روش های تخصصی برای تهیه نقشه یو تی ام استفاده خواهد کرد. روش اول تهیه نقشه یو تی ام استفاده استفاده از دوربین توتال استیشن می باشد.

برای تهیه نقشه یو تی ام با استفاده از دوربین توتال استیشن ابتدا برداشت زمینی انجام می شود. این متخصص برای اینکه بتواند این نقشه را تهیه نماید اطلاعات برداشت شده از ملک بر روی نقشه یک دو هزارم جانمایی خواهد کرد. در نتیجه نقشه یو تی ام چاپ و مهر وامضا شده معتبر می شود.

روش دوم تهیه نقشه یو تی ام استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه می باشد. کارشناس بعد از برداشت مختصات یو تی ام کنج ها در ادامه ترسیم نقشه یو تی ام به صورت مستقیم انجام می شود. در نتیجه نقشه یو تی ام تهیه می شود و مهر و امضا شده معتبر می شود.

روش سوم استفاده ترکیبی از جی پی اس و دوربین توتال استیشن است. در مکان هایی که شکستگی زیادی وجود دارد و یا درخت های آن بسیار است در نتیجه با این روش می توان نقشه یو تی ام را تهیه نمود. استفاده از این روش کیفیت و دقت نقشه یو تی ام را بیشتر می کند.

تهیه نقشه یو تی ام توسط کارشناس رسمی دادگستری

نقشه یو تی ام از عرصه و اعیان در خواست می شود. این نقشه را به جهت های مختلف از جانب ادارات و سازمان های مختلف ملکی در خواست می شود.

یکی از مواقعی که نقشه یو تی ام از عرصه در خواست می گردد. زمانی است که مالکین املاک مجاور هم بر سر حدود و مرز ها به اختلاف بخورند. در این صورت نقشه یو تی ام ملک به عنوان یک مدرک باید تهیه گردد همچنین برای اینکه بتوان سند تک برگ را اخذ کرد. برای معلوم کردن اطلاعات فنی و مکانی همچون موقعیت مکانی ملک و مساحت و ابعاد دقیق ملک می بایست نقشه یو تی ام تهیه گردد.

به جهت تهیه نقشه یو تی ام می بایست به فردی متخصص مراجعه نمود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند این نقشه را با دقت بالا تهیه نماید.

برای تهیه نقشه یو تی ام می بایست حدود اربعه ملک مشخص باشد تا امکان برداشت مختصات یو تی ام از گوشه های ملک وجود داشته باشد اما در صورتی که حدود اربعه ملک مشخص و معلوم نباشد، لازم است ابتدا با انجام عملیات جانمایی پلاک ثبتی انجام شود.

برای تهیه نقشه یو تی ام از ابتدا برداشت زمینی انجام می شود.

در واقع از جی پی اس دو یا می توان منختصات یو تی ام گوشه های ملک را برداشت کرد و نقشه یو تی ام ترسیم و چاپ می گردد و با مهر و امضای کارشناس معتبر خواهد شد. نقشه یو تی ام با مهر و امضای کارشناس قابل ارائه به تمامی ادارات و سازمان های ملکی می باشد و مورد قبول قرار می گیرد.

تعرفه و هزینه نقشه یو تی ام

هزینه تهیه نقشه یو تی ام هر ساله توسط سازمان نقشه برداری تعیین می شود. تعرفه تهیه نقشه یو تی ام بر طبق عواملی تعیین می شود. از جمله این عوامل مساحت، موقعیت قرار گیری ملک، حدود اربعه ملک و … می باشد. در نتیجه هزینه نقشه یو تی ام توسط کارشناس رسمی دادگستری تعیین می شود.

تعرفه و هزینه نقشه یو تی ام

تعرفه و هزینه نقشه یو تی ام

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رأی: 1

تاکنون امتیازی ثبت نشده. اولین نفر باشید 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما