پلاک ثبتی در سند دفترچه ای

پلاک ثبتی در سند دفترچه ای

پلاک ثبتی ملک به وجود آمده است. تا شناسایی ملک ممکن باشد. در واقع سازمان ثبت اسناد و مدارک به جهت شناسایی املاک و اراضی برای املاک پلاک ثبتی و فرعی در نظر گرفته است. همچنین ممکن است امروزه فرعی برای شناسایی آدرس ملک خود با مشکل روبه رو شود. در واقع به املاکی که آدرس معلومی ندارند گمشده می گویند. یافتن آدرس ملک گمشده با انجام جانمایی سند ممکن می باشد.

برای انجام جانمایی پلاک ثبتی لازم است. مدارکی ملک همچون سند دفترچه ای، بنچاق، قولنامه، سند مادر به کارشناس ارائه گردد. در نتیجه کارشناس رسمی برای انجام این عملیات با توجه به پلاک ثبتی در سند دفترچه ای نقشه ثبتی را از بانک اطلاعات ثبتی استخراج خواهد کرد. با جانمایی نقشه ثبتی بر روی زمین حدود ثبتی ملک معلوم می شود. در ادامه نقشه برداری از ملک آغاز می شود. و مختصات یو تی ام کنج های ملک برداشت می شود. در ادامه با اتمام برداشت زمینی ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. این نقشه مهر و امضا شده قابل ارائه به اداره ثبت اسناد خواهد بود.

نحوه تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی

جانمایی پلاک ثبتی روشی است. که با انجام آن در نتیجه موقعیت زمین و ملک بر اساس اسناد موجود همچون سند رسمی، بنچاق، قولنامه و نقشه ثبتی ملک معلوم می گردد.

جانمایی پلاک ثبتی زمانی انجام می شود. که موقعیت و متراژ ملک یا زمین در اختیار نباشد. و یا از بین رفته باشد. متاسفانه اسناد قدیمی به گونه ای می باشد که موقعیت ملک به شکل دقیق در آن معلوم نیست. با توجه به تغییرات رخ داده دربافت شهری برای مثال ممکن است. تعارض از جانب حدود املاک مجاور به حدود ملک انجام شود. در نتیجه برای اینکه بتوان این امر را اثبات نمود انجام جانمایی پلاک ثبتی ضروری است.

مدارک لازم برای جانمایی پلاک ثبتی

برای انجام جانمایی پلاک ثبتی لازم است. مدارک قدیمی ملک همچون بنچاق، قولنامه، سند دفترچه ای، سند مادر گرد آوری شود. همچنین انجام این عملیات با استفاده از اسناد ثبتی ممکن است. در واقع لازم است نقشه ثبتی ملک از بانک اطلاعات ثبتی منطقه استخراج شود.

چه زمانی لازم است جانمایی پلاک ثبتی بر روی عکس هوایی انجام شود؟

جانمایی پلاک ثبتی عملیاتی تخصصی است و با استفاده از اسناد و مدارک ثبتی و قدیمی ملک انجام می شود. برای انجام این عملیات تخصصی می توان به یک فرد متخصص همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. کاربرد های جانمایی پلاک ثبتی بر روی عکس هوایی شامل:

  • یافتن آدرس ملک گمشده
  • شناسایی اراضی ملی
  • زمانی که اختلافات ملکی به وجود آید

ممکن است مالک اصلی ملک در قید حیات نباشد. و وراث وی از موقعیت ملک بی اطلاع باشند. و تنها یک سند قدیمی از ملک در اختیار داشته باشند. در نتیجه برای معلوم نمودن آدرس ملک با استفاده از نقشه ثبتی ملک می توان اقدام نمود و مکان دقیق ملک را معلوم کرد.

همچنین ممکن است اختلافات ملکی بین همسایگان و مالک به وجود آید. در واقع با تعارض به حدود اربعه ملک از جانب املاک مجاور اختلافات ملکی به وجود می آید. که در نتیجه برای حل اختلافات لازم است. دقیقا معلوم شود که تعارض رخ داده است و یا خیر. در نتیجه انجام جانمایی پلاک ثبتی ضروری می باشد. همچنین ممکن است در طی زمان های طولانی مرز بین همسایگان از بین برود. در نتیجه با انجام تفسیر عکس هوایی حدود دقیق ملک معلوم می شود و بر روی زمین جانمایی می شود.

برای انجام جانمایی پلاک ثبتی چه مراحلی را طی کنیم؟

بنابراین در صورتی که ملکتان گمشده باشد و یا از حدود اربعه ملکتان مطمئن نباشید لازم است اقداماتی برای انجام جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. برای انجام این عملیات لازم است مراحلی طی شود. 1. ابتدا لازم است به فردی متخصص مراجعه نمود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی همان فردی است که می تواند جانمایی پلاک ثبتی را انجام دهد. 2. سپس لازم است اسناد و مدارک قدیمی ملک گرد آوری شود. 3. بعد از بررسی اسناد قدیمی اسناد و مدارک ثبتی ملک از بانک اطلاعات ثبتی استخراج می شود. 4. با جانمایی نقشه ثبتی ملک بر روی زمین حدود ثبتی ملک معلوم می شود. 5. در نتیجه نقشه یو تی ام قابل تهیه خواهد بود.

جانمایی پلاک ثبتی ملک گمشده

املاک گمشده به املاکی گفته می شود. که آدرس معلومی ندارند. و مالک آن ها از آن بی اطلاع است و از آنجایی که اسناد این املاک قدیمی و دفترچه ای است. پس با استفاده از آن پیدا کردن آدرس برای افراد ممکن نیست زیرا اسناد قدیمی حاوی اطلاعات مکانی نمی باشند.

در اسناد قدیمی تنها اطلاعات حقوقی ملک مشخص است. و اطلاعات فنی ملک به صورت حد و حدودی درج شده است. یافتن آدرس ملک گمشده تنها با انجام عملیات جانمایی ملک ممکن است. به جهت انجام این عملیات تخصصی لازم است به فردی متخصص مراجعه نمود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند انجام این عملیات را بر عهده بگیرد. برای انجام این عملیات تخصصی لازم است پلاک ثبتی در سند دفترچه ای بررسی شود. این متخصص بعد از بررسی پلاک ثبتی ملک در ادامه نقشه ثبتی را از بانک اطلاعات ثبتی استخراج خواهد کرد. در ادامه با جانمایی پلاک ثبتی بر روی نقشه هوایی حدود و آدرس ملک گمشده معلوم می شود. با پیاده سازی نقشه هوایی بر روی زمین مختصات یو تی ام کنج ها معلوم می شود.  در ادامه نقشه یوتی ام ملک قابل تهیه خواهد بود.

کارشناس با استفاده از جی پی اس دو فرکانسه که مناسب برای تهیه نقشه یو تی ام با دقت بالا و مورد قبول اداره ثبت اسناد می باشد. گوشه های ملک را برداشت خواهد نمود. و سپس نقشه یو تی ام را ترسیم خواهد کرد. در ادامه امکان دیوارکشی وجود دارد. و همچنین امکان اخذ سند تک برگ نیز وجود خواهد داشت. همچنین ممکن است بعد از یافتن آدرس ملک گمشده مشخص شود به حدود ملک تعارض شده است. در نتیجه با استفاده از نقشه یو تی ام می توان به مراجع قضایی مراجعه نمود.

جانمایی پلاک ثبتی ملک گمشده

جانمایی پلاک ثبتی ملک گمشده

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

تاکنون امتیازی ثبت نشده. اولین نفر باشید 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما