دفتر فنی تهیه و طراحی نقشه utm یو تی ام

دفتر فنی تهیه و طراحی نقشه utm یو تی ام

نقشه یو تی ام از جانب ادارات و سازمان های مختلف ملکی در خواست می شود. از جمله اداراتی که نقشه یو تی ام را در خواست می کند اداره ثبت اسناد می باشد. این اداره به جهت صدور سند تک برگی، صدور سند رسمی ملک قولنامه ای و همچنین برای تصحیح سند ملک نقشه یو تی ام را از مالکین در خواست می کند. با تهیه نقشه یو تی ام ابعاد، مساحت و موقعیت دقیق ملک حاصل می شود.

به جهت تهیه نقشه یو تی ام حتما لازم است به فردی متخصص مراجعه نمود. برخی از افراد با مراجعه به اشخاص غیر متخصص اقدام به تهیه این نقشه می کنند. افراد غیر متخصص برای تهیه این نقشه از تجهیزاتی همچون جی پی اس دستی استفاده می کنند. در نتیجه برداشت زمینی با دقت پایین انجام می شود.

با مراجعه به دفتر فنی تهیه و طراحی نقشه های utm یو تی ام می توان این نقشه را با دقت و کیفیت بالایی تهیه کرد. در واقع کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی همان متخصصی است که می تواند این نقشه را با دقت بالا تهیه کند.

برای تهیه نقشه یو تی ام از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. بعد از برداشت زمینی ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود.

نقشه یو تی ام چیست؟

نقشه یو تی ام مخفف کلمه  universal transverse Mercatorمی باشد. این نقشه از جمله مدارکی می باشد که ادارات کشور ما معمولا از مالکین در خواست می کنند تا اطلاعات فنی ملک معلوم شود. نقشه یو تی ام نقشه ای با سیستم مختصات جهانی است که به وسیله عکس هوایی یا جی پی اس دو یا سه فرکانسه تهیه می شود.

هر نقطه بر روی زمین دارای مختصاتی می باشد و با تهیه نقشه یو تی ام این مختصات با دقت سانتی متری معلوم می شود.

روش تهیه نقشه یو تی ام وجود دارد در روش اول با استفاده از دوربین توتال استیشن total station ملک مورد نظر برداشت می شود. در نتیجه ابعاد و مساحت زمین با دقت بالا تعیین می شود. سپس ترسیم انجام می شود و این نقشه بر روی نقشه یک دو هزارم جانمایی می شود. روش دیگری که برای تهیه نقشه یو تی ام وجود دارد استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه می باشد. بعد از برداشت زمینی ترسیم نقشه یو تی ام با اتوکد انجام می شود. برای تهیه این نقشه می توان به دفتر فنی تهیه و طراحی نقشه های utm یو تی ام مراجعه کرد.

مزایای نقشه یو تی ام

امروزه به علت کارایی و کاربرد نقشه یو تی ام این نقشه از جانب ارگان های مختلف در خواست می شود. تهیه این نقشه مزایایی دارد که شامل موارد زیر است:

  • تسهیل جانمایی ملک
  • امکان بررسی وضعیت دقیق موقعیت ملک
  • کاهش اختلافات ملکی
  • عدم تعارض و تجاوز پلاک های ثبتی
  • به دست آوردن مساحت دقیق ملک در حد سانتی متری
  • تثبیت پلاک ثبتی ملک در موقعیت خود

کاربرد های نقشه یو تی ام utm

نقشه یو تی ام دقت بالایی دارد و با تهیه این نقشه اطلاعات فنی ملک معلوم می شود. با تهیه این نقشه مساحت، ابعاد و موقعیت ملک مشخص می شود. این نقشه از جانب ادارات مختلف از جمله اداره ثبت اسناد، شهرداری، مراجع قضایی، اداره گاز، اداره برق، سازمان منابع طبیعی و جهاد کشاورزی در خواست می شود.

  • نقشه یو تی ام اداره ثبت اسناد : اداره ثبت اسناد به جهت انجام امور ثبتی و سندی ملک مدارکی را در خواست می کند. در حقیقت برای تصحیح سند و اخذ سند تک برگی این نقشه در خواست می شود.
  • نقشه یو تی ام شهرداری: به جهت اخذ جواز ساخت از شهرداری مدارکی را در خواست می کند یکی از این مدارک نقشه یو تی ام دوهزارم است. با تهیه این نقشه موقعیت دقیق ملک برای شهرداری معلوم می شود. در نتیجه شهرداری جواز ساخت را صادر خواهد کرد.
  • نقشه یو تی ام اداره منابع طبیعی: در صورتی که اراضی ملی اعلام شود در نتیجه لازم است مدارکی را به جهت ارائه به مراجع قضایی محیا شود. یکی از این مدارک نقشه یو تی ام ملک می باشد.
  • نقشه یو تی ام شورای حل اختلافات: در صورتی که بر سر حدود و مرز ها مالکین اراضی و املاک به مشکل بر بخورند. در نتیجه لازم است مدارکی را به عنوان تامین دلیل تهیه و ارائه شود تا اختلافات ملکی حل شود. یکی از این مدارک نقشه یو تی ام ملک می باشد.

نقشه یو تی ام کارشناس رسمی دادگستری

نقشه یو تی ام نقشه ای با مختصات جهانی است که با تهیه نقشه یو تی ام برای ملک مختصات خاص و منحصر به فرد ملک به دست می آید. همچنین با تهیه این نقشه برای ملک اطلاعاتی همچون مساحت، حدود و همسایگی، حدود اربعه ملک و موقعیت دقیق ملک مشخص می شود. با تهیه این نقشه برای ملک اطلاعات فنی ملک با دقت بالایی به دست می آید و موقعیت منحصر به فرد ملک نیز حاصل می شود. به طوری که نمی توان ملکی را بر روی زمین پیدا کرد که مشخصات ملک مذکور را داشته باشد.

امروزه از آنجایی که همه سیستم های ادارات به روزرسانی می شود. بسیاری از سازمان ها و ادارات امور ملکی برای به روز رسانی سیستم های خود و برای اینکه اطلاعات کافی از ابعاد و مساحت و موقعیت املاک کسب کنند. نقشه یو تی ام ملک را در خواست خواهند کرد. در صورتی که مالک املاک و اراضی باشید حتما روزی نیاز به تهیه این نقشه پیدا می کنید. شهرداری به منظور صدور جواز  ساخت، اداره ثبت اسناد به منظور صدور سند تک برگ و همچنین به عنوان تامین دلیل برای دادگاه های ملکی و … نقشه یو تی ام به عنوان یک مدرک بایستی تهیه گردد.

بسیاری از افراد غیر متخصص ادعا می کنن توانایی تهیه این نقشه را دارند. و این افراد معمولا قیمت پایینی را برای تهیه این نقشه پیشنهاد می دهند اما در صورتی که قصد تهیه نقشه یو تی ام را با دقت بالا و مورد پذیرش ادارات و مراجع قضایی را دارید. حتما به یک کارشناس رسمی دادگستری مراجعه کنید.

نقشه یو تی ام کارشناس رسمی دادگستری

نقشه یو تی ام کارشناس رسمی دادگستری

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

تاکنون امتیازی ثبت نشده. اولین نفر باشید 🙂

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما